TÜRKİYE KUŞ LİSTESİ ( TR ) 497

Ülkemde gördüğüm 406 tür ve dünyada gördüğüm ülkem kuşlarının 66 türü ; tam olarak Mayıs 2022 tarihinde dünyalı ülkem listesi 472 tür! kuşlarımızdan göremediğim 25 türdür.

Kazakistan Kuş listem ( KZ )

2004 Almaata'dan 3400 m Tien shan eteklerine Himalaya urkekliğine çıkış ve 2013 Astana'da muhteşem Bozkırlarda Karatoygar ve Akkanatlı Toygar peşinde yaptığım kuş gözlem gezilerinde gördüğüm türler.

Kanada kuş listem ( CA )

Kanada British Columbia Vancouver,Vancouver adası, Banff ,Kayalık dağları gibi benzersiz güzellikteki doğa eşliğinde gözlediğim neşeli kuşlar!

Fas Kuş Listem ( MA )

Pasifik kıyılarından ;Orta ve Yüksek Atlas Dağlarına ,Çöllerde kahve ve muhteşem gün batımları eşliğinde Fas mutfağının lezzetleriyle birlikte gözlediğim Kuş türleri!

Finlandiya kuş listem ( FI )

Unutulmaz Taygaları ,Gölleri ve Ormanları ile Finlandiya da yaptığım Kuş Gözlem Gezisinde gözlediğim kuşların listesi.Ülkemden geçen kuşların yuva kurdukları yerlerde olmak heyecan verici!

Norveç Kuş Listem ( NO )

Norveç ;Varanger fiyordunda ,muhteşem tundralardaki gördüğüm heyecan verici türlerin listesi!

Brezilya Kuş Listem ( BR )

Güney Amerika Pasifik Yağmur ormanları habitatı ve kuşlarıyla benzersiz bir tanışma!

Arjantin Kuş listem ( AR )

Kuzey Arjantin ve Iguassu da gördüğüm muhteşem güzellikte doğa içindeki kuş türleri.Tam da böyle Doğada olmak istiyorum!

Çin Kuş Listem ( CN ) ( Pekin - Beidaihe - Happy Island )

İnanılmaz bir Göç olayına şahit olduk! Ötücü gruplarının büyük göçü!Bol Çinte ,Kamışçın,Ardıç ,Kıyı kuşları ,Asya türlerinden onlarcası üreyenlerle birlikte gözlerime inanamadığım bir gezi.

Rusya Ural Dağl. listem ( RU - PER )

Ural Dağlarında insan eli değmemiş doğada kamp ! Westpal sınırlarında kuş türleri !

Birleşik Arap Emirlikleri Kuş Listem ( AE )

Çöl türleri ! Arap Martıları ! Arap Sumruları ! Kara tepeli Serçe Toygarı ! Küçük Ak Mukallit !

Peru Kuş Listem ( PE )

And Dağlarından Amazon 'a benzersiz çeşitlilik ! Madre de Dios ve Manu Nehrinde kuşlar ! Yağmur Ormanlarının kuşları ! Kuş listelerinin tavan yaptığı bir Coğrafya !

Etopya Kuş Listem ( ET )

4 günlük bir iş gezisinde ; arazi keşif ve ofis penceresinden gördüklerim.

Queensland and New South Wales - Avustralya Kuş Listem ( AU )

Rahat , keyifli ,bol yemeli içmeli , yemyeşil bir doğada , meşhur kuşlarla ; Bowerbirds , Riflebirds , Lyrebirds , Cockatoolar ,Honeybirds ve diğerleri ! Great Reef Barrier de binlerce Brown Noddie

Güney Afrika Kuş Listem ( ZA )

Güneyden Kuzeye ,Doğudan Batıya ve yine Güneye 5000 km. yol katederek Güney Afrika'nın benzersiz habitatlarını geride bıraktık . 530 a yakın tür ; 60 memeli bu muhteşem yolculukta bizimle oldu !

Lesotho Kuş Listem ( LS - J )

Maceralı bir sınır girişi ! Vizesiz nasıl girdim :) Muhteşem bir doğa ve yine az ama seçme kuşlar ! Ömürleri buralarda geçen kuşlar ..

Portekiz - Madeira Kuş Listem ( PT )

Ne keyifli bir geziydi! Hem yüzdüm hem yeni türler gördüm ! İngiliz'lerin en iyileri bu gezide bizimleydi yani grup da harikaydı ! Ne var ki bu turdan ülkeme 2 cm. kısalmış döndüm...Nasıl mı?

Şili Kuş Listem ( CL )

Şili benim son Bitki Krallığım . Patagonya nın kuşlarından Lauca'nın kuşlarına inanılmaz tipik kuşlar kayallerimi bir bir gerçek yaptı . Diademed Sanpiper , Magellanic Sandpiper Plover ve iki tür Peng

Fransa - Korsika Kuş Listem ( FR - C )

Yabancısı olmadığım bir habitatta yllardır hasret çektiğim türler ! Kızıl Çaylak ! Düşünebiliyormusunuz gezi boyunca bizimleydi! Yok böylesi! Korsika İskete ve Sıvacısı , Scopoli'nin Yelkovanı ve ..

Malezya - Peninsula Kuş Listem ( MY )

Malezya , Paleotropikal Bitki Krallığında bulunan bir alt Krallık. Yanılmamışım burada bana katılan çok fazla yeni Kuş Ailesi oldu.

Papua Yeni Gine Kuş listem ( PG )

Benzeri olmayan doğa ! Akıl tutulması yaşadığım bir ülke! 300 den fazla tür , 7 si endemik 9 aile ! (15 September 2019)

İspanya Kuş Listem ( ES )

İspanya'da kışın kuş gözlemi! Kışlayan kuşlar ! İber Vaşağı ! İber endemikleri! (5 January 2020)

Kostarika (Costarica) Kuş Listem ( CR )

Baş döndürücü bir Doğa sizi bekliyor !! Soluksuz bir gözlem !!

Madagaskar (Madagascar) Kuş Listem (MG)

Dünya üzerinde bir Dünya , belki bir mücevher! (1 October 2022)

www.baharca.com sitesinde bulunan tüm yazılar, belgeler, listeler ve fotoğrafların tümünün kullanım hakkı Bahar Bilgen'e aittir. 2. şahıslar tarafından kopya edilemez, kullanılamaz ve izinsiz kaynak gösterilemez. Her hakkı saklıdır.