Instagram

LAC DE SİDİ BOUGHABA - ZAERS - MANTAR MEŞESİ - BERBERİ MAZISI NT

Sabah erkenden nefis bir Atlantik gözlemi yaptık .Sümsük ziyafeti ve Balearic Shearwater yeni tür olarak listemize girdi. Zaers ' de Barbary Thuja ( Thuja articulata ) veya Sandarac ağacı ,yani bir çeşit bu bölgeye has endemik mazı ağacı ve ilerde görmeyi çok arzu ettiğim Mantar Meşesi ( Quercus suber ) topluluklarında mola verdik. Sandarac ağacı NT kategorisinde,Yakın tehdit altında koruma statüsü var .Mantar Meşesi de Fas'ın doğal ağacı . Istanbulda iki yerde gördüm ; biri Beykoz fidanlığının arkasında diğeri de Orman fak. Bahçesinde . Şu an onları doğal ortamında ve Berberi Mazısıyla görmek son derece memnuniyet verici !

Temara Plajıboyunca Mouley Bousselham 'a gidiyoruz . Lac de Sidi , Sidi'nin Gölü , Ulusal park alanı da orada..Tepeli Meke 'yle ,( Red - knobbed Coot - Fulica cristata ) sonunda tanışacağım alan . Bir an önce varmak istiyorum. Yıllardır özlediklerimden .. Hasret bitecek bugün ,heyecanlıyım ! Alanda Dikkuyrukların da yaşadığını öğreniyorum.


Bizi yol kenarında dolanan Thekla Lark - Tekla Toygarıkarşılıyor. Harika! Yaban çiçekleri bizimkilere benziyor ama onlar değildir tabi. Sonunda Tepeli Mekelerle başbaşayız . Tepelikleri değişik. Adeta iki ayrı plastik bilye gibi:) O nedenle düğmeli , topuzlu anlamına bir kelime kullanılabilir.Dikkuyrukları görüyoruz. Sazhorozu önümüzde ,üstümüzde ise,o güzel gözleriyle Akçaylak! Fas' a kuşa mutlaka gidin ! Bizim türlerimizle yeni türler öylesine içiçe yaşıyorlar ki.. Ülkemizin dört bir yanında gördüğümüz kuşlar , aynı alanda yeni arkadaşlarıyla birlikte . Çok keyifli gözlemler.


Akşam üstüne doğru Mouley Bousselham'a döndük. Merdja Zerga ,bölgeye endemik Marsh Owl - Bataklık Baykuşunun bulunduğu yer. Aracımızdan inip bir köyün içinden yürüyerek sazlık alana geldik. Köyün gençleri Peter'i tanıyorlar. Önce dikkatle sazlıkları gözledik. Sonunda içerde bir hareket gördük. Tekrar pür dikkat gözlemeye devam ettik. Birden sazlar hareketlendi ve kuşumuz gündüz gözüyle sazların üzerinde belirdi. Zor ve değerli hedef türümüz bize nefis bir göz ziyafeti sunmuştu.


www.baharca.com sitesinde bulunan tüm yazılar, belgeler, listeler ve fotoğrafların tümünün kullanım hakkı Bahar Bilgen'e aittir. 2. şahıslar tarafından kopya edilemez, kullanılamaz ve izinsiz kaynak gösterilemez. Her hakkı saklıdır.